Namaste!
Duševno zdravje, ajurveda in psihitrija so področja, katerim se intenzivneje posvečam od leta 2007. Zakaj ravno ta področja? Zaradi odraščanja z depresivno osebo. Proti koncu mojih najstniških let se je stanje družinskega člana poslabšalo, pogosteje so se pojavljale hospitalizacije v psihiatrični ustanovi, stanje pa se skozi leta ni bistveno spremenilo.
Med dodiplomskim študijem antropologije sem obiskovala predmeta, Medicinska antropologija in Antropologija azijskih religij. Prvi predmet mi je dal vpogled v osnovne koncepte. Pritegnil me je pluralizem medicinskih praks, ki pravi, da je pluralnost prisotna v vsaki družbi in kulturi, zato je dostop do tradicionalnih oblik terapij in komplementarne medicine na voljo in ni omejen. Danes kot zagovornica pluralizma medicinskih praks verjamem v pravico svobodno izbere načina zdravljenja. V okviru predmete smo gostili predavateljico Nena Židov, ki je predstavila rezultate svoje raziskave o alternativni medicini v Sloveniji, kar je bilo moje prvo srečanje z drugimi možnostmi zdravljenja in so vlivale novo upanje.
Predmet Antropologija azijskih religij je ponudil vpogled v indijsko filozofijo, ajurvedo in jogo. V okviru predmeta sem napisala seminarsko nalogo, ki sem jo kasneje razvila v članek Pristopi, odnosi in razlage duševnih bolezni v Indiji (2008). Tema je bila zelo privlačna, saj je pristop, razumevanje in zdravljenje duševnih bolezni veliko preprostejši, logičen, naraven in ekološki. Takrat sem že dve leti uživala ekološko hrano in se ukvarjala z ekološkim kmetovanjem. Pristop se je zdel presenetljiv v primerjavi s psihiatrijo predvsem, ker v ospredju niso zdravila. Po nadaljnjem poglabljanju je bila tema diplome izbrana: (De)konstrukcije vednosti o duševnih boleznih: evropski in indijski pristop (2008), ki je temeljito preučila psihiatrični in ajurvedski pogled na duševne bolezni. Postajala sem vedno bolj naklonjena ajurvedi, saj ponuja veliko več terapevtskih pristopov, ki temeljijo izključno na naravni ekološki osnovi. Hkrati je na mene vplivala tudi domneva, da je ajurveda najstarejši logičen in konceptualni medicinski sistem s skoraj šest tisoč let dolgo tradicijo. Takrat sem se začela ukvarjati tudi z jogo – tri leta sem hodila na tečaj k Bojani Galun in Anji Brenko iz JogaSobe in kasneje svoje znanje joge poglobila na tečaju za ajurveda terapevta in med raziskovalnim obiskom v Indiji.
Kmalu je bila sprejeta odločitev za doktorski študij medicinske antropologije z namenom poglobljenega raziskovanja razumevanja in zdravljenja depresije v ajurvedi in psihiatrij. V prvem letniku študija sem bila s strani mentorja iz diplome povabljena k organizaciji prve mednarodne znanstvene konference o ajurveda medicini v Sloveniji: Ayurveda: A new way for healty life in Europe (2009), kjer sem se podrobneje seznanila z ajurvedskimi koncepti. Ker sem želela pridobiti tudi praktične izkušnje sem se 2010 vpisala na tečaj za ajurveda terapevta in se na uporabnikih učila terapij, masaž, določanja prakruti (naša biološka psihosomatska zgradba) in vikruti (odklon od prakruti) ter v skupini dihalnih tehnik, joge in meditacije.
Od 2014, v sklopu privatne prakse pomagam ljudem vračat ravnovesje in smeh na obraz, predvsem pa ljubezni in odgovornosti do sebe in nato do drugih.
dr. Maja Kolarević
Izobraževanje
Univ. dipl. socialna antropologinja in kulturologinja: Fakulteta za humanistične študije Koper, Univerza na Primorskem (2003-2008).
Doktorica znanosti: Fakulteta za podiplomski študij – Interkulturni študiji-primerjalni študij idej in kultur, Modul: Antropologija zdravja, bolezni in zdravljenj, ZRC SAZU, Univerza v Novi Gorici (2008-2015).
Ajurveda terapevt (manualne terapije, psihoterapija, joga, meditacija): Ayurvedska terapevtska šola, d.o.o., Slovenija in Ayurveda Saahitya Vihaara Bhaarata, India (2010-2011).
Opazovanje ajurvedske prakse: Ayurvedic psychiatric hospital, Kottakkal, India (2011).
Opazovanje ajurvedske prakse: Chearian Holistic Ashram, Kottayam, India (2011).
Vodenje psihoedukacije za premagovanje depresije in anksioznih motenj: Švicarski prispevek in DAM (2012 – dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, psihiatrinja).
Kako meriti psihosocialne obremenitve in donosnost promocije zdravja? ZRC SAZU, ZSSS in Inštitut za produktivnost (2016 – dr. Lilijana Šprah).
Meditacija: Ayurvedic Institute, New Mexico (2018 – dr. Vasand Lad).
Siddha Marma masaža: Aithein Ayurveda Massage School, Goa (2019 – Gagori Mitra).
Delovne in raziskovalne izkušnje
Vodja projektov
2016: Vloga klienta v Ajurvedskem terapevtskem procesu. Inštitut Anahata Maribor.
2013-2014: Kultura zdravja v delovnem okolju. Zavod Eko Humanitatis Koper in Kovinarstvo Bučar Maribor.
2011: Proti najstniški depresiji. Zavod Eko Humanitatis.
2010: Poletna šola ajurveda medicine. Zavod Eko Humanitatis.
2010: Sem depresiven? Depresija iz vidika psihiatrije, ajurvede in kitajske medicine. Zavod Eko Humanitatis.
Sodelavka na projektih
2017-2018: Opismenjevanje motenj razpoloženja, ZRC SAZU in Inštitut Karakter.
2017-2018: Asistenka dr. Mojce Zvezdane Dernovšek, psihiatrinja, Inštitut Karakter.
2015: SHARE – Raziskava o zdravju, procesu staranja in upokojevanju v Evropi. Inštitut za ekonomska raziskovanja, Ipsos d.o.o., Inštitut Anahata.
2014: Zdravje in zdravstveno varstvo 2014/ European Health Interview Survey – EHIS«. NIJZ, Ipsos d.o.o. in Inštitut Anahata.
2012: Teden možganov – komunikacija v možganih, možgani v komunikaciji. Mednarodna akcija posvečena možganom. SINAPSA – Slovensko društvo za nevroznanost.
2011-2012: Življenje z motnjo razpoloženja: izobraževalni program prepoznavanja in obvladovanja bipolarne in depresivne motnje razpoloženja. DMI ZRC SAZU.
2011: Program podpore za delodajalce in zaposlene pri odpravljanju stresa, povezanega z delom in pri zmanjševanju njegovih škodljivih posledic. Konzorcij Univerze v Mariboru, Združenje delodajalcev Slovenije, ZSS, IRI Ljubljana in DMI ZRC SAZU.
2010-2011: Humanizacija obporodne zdravstvene skrbi v Sloveniji. Skupaj zmoremo! Svetovanje v zdravstvu, Aleš Pišek S.P. (Naročnik raziskave je Ministrstvo za zdravje.).
2010: BIO-pravo za naravo in zate. Zavod Eko Humanitatis.
2010: Dragonja bogastvo narave. Zavod Eko Humanitatis.
2009-2010: Otroci na podeželju. Zavod Eko Humanitatis.
2009-2010: Dvig kakovosti življenja na podeželju Slovenske Istre. Zavod Eko Humanitatis.
2009: Ekologija na humanistiki. Zavod Eko Humanitatis.
2009-2010: Strategija razvoja ekološkega kmetijstva za slovensko Istro. Zavod Eko Humanitatis.
2009-2010: Rodnostno vedenje Slovencev. Univerza na Primorskem, ZRS Koper.
2008: Dan odprtih vrat na ekoloških kmetijah. Zveza ekoloških kmetov Obala.
2008: Zdravo pridelana hrana – hrana brez gensko spremenjenih organizmov. Zveza ekoloških kmetov Obala.
Aktivna udeležba na mednarodnih znanstvenih konferencah
2018: 11th European journal of public health. Ljubljana, Slovenija, 28 november – 1 december.
2016: The 3rd International Congress of Āyurveda – Āyurveda, the meaning of Life. Milano, Italija, 16-19 september.
2016: The 2nd European World Ayurveda Congress. Koblenz, Nemčija, 15-17 oktober.
2012:18th congress of the European anthropological association. Human evolution and dispersal. Ankara, Turčija 3-6 September.
2012: Medicinska antropologija v Sloveniji: raziskave, refleksije, dileme. Ljubljana, Slovenija, 30 marec.
2011: Second international conference on holistic medicine – ICHM. Kerala, India, 11-13 september.
2010: The Age of Breath: Yoga, the Body and the Feminine. Portorož, Slovenija, 6-8 maj.
2010: Beyond Essentialisms. Challenges of Anthropology in the 21st Century. Ljubljana, Slovenija, 25-28 november.
2009: Medicinska antropologija in biomedicina v sodelovanju? Ljubljana, 19 november.
2009: Ayurveda:new way for healthy life in Europe. Portorož, Slovenija, 5-6 marec.
2007: Life in the Time of Conflicts. Ljubljana, Slovenija, 27-29 september.
Predavanja
2018: Stres in motnje razpoloženja. Projekt OMRA. ZDIS, Radenci.
2017: Anksioznost med mladimi. Mladinska postaja Moste.
2015: Osnovni koncepti Ajurvede. Festival dobrega počutja. Botanični vrt Pivola.
2015: Konoplja v Ajurvedi. Sejem Narava-Zdravje, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana.
2015: Konoplja v Indiji: starodavna tradicija in sodobna medicina. 11. sejem Altermed, Celje.
2012: Konceptualizacija motenj razpoloženja v tradicionalni indijski medicini. Sinapsa. Teden možganov. Nova Gorica.
Nagrade
INDRA (Mednarodna mreža za razvoj raziskav v Ajurvedi) AWARDS 2016, 3. Mednarodni kongres Ajurvede v Milanu, za najboljši raziskovalni prispevek.